Afrika’da sıcak gelişme: ABD boşalttı Rusya girdi

ABD’li üst düzey bir savunma yetkilisi, Rus askeri personelinin Nijer’de ABD birliklerine ev sahipliği yapan bir hava üssüne girdiğini söyledi.

İsminin açıklanasını istemeyen üst düzey ABD savunma yetkilisi, Reuters’a yaptığı açıklamada, Rus kuvvetlerinin ABD birliklerine karışmadığını, Nijer’in başkenti Niamey’deki Diori Hamani Uluslararası Havaalanı’nın yanındaki Hava Üssü 101’de ayrı bir bölümü kullandığını kaydetti.

ABD’li yetkili, Nijerli yetkililerin ABD Başkanı Joe Biden yönetimine Nijer’de yaklaşık 60 Rus askeri personelinin olacağını söylediğini ancak kendisinin bu sayıyı doğrulayamadığını belirtti.

Washington’un Nijerli yetkililere bir mesaj gönderdiğini aktaran yetkili, mesajın bir ültimatom olmadığını, ancak mesajda ABD askerlerinin Rus kuvvetleriyle aynı üs üzerinde olamayacağının açıkça iletildiğini söyledi. Yetkili, “Bunu pek iyi karşılamadılar” ifadelerini kullandı.

ASKERİ YÖNETİM ABD’DEN ÇEKİLMESİNİ İSTEDİ

Batı Afrika ülkesi Nijer’deki askeri yönetim, ABD’ye, geçen yıl gerçekleşen darbeye kadar isyancılara karşı mücadele iddiasıyla ülkede bulunan ABD’den yaklaşık 1000 personelden oluşan askeri varlığını geri çekmesini istemişti.

Nijer’de Mart ayında, üst düzey ABD’li yetkililerin Rusya güçlerinin ülkeye gelme olasılığına ve İran’ın ülkede uranyum da dahil olmak üzere hammadde aradığına dair raporlar dahil olmak üzere endişelerini dile getirdiği bir toplantı yapılmıştı. Nijer yönetimi, toplantının ardından ABD güçlerinin ülkeden çekilmesini talep etmişti.

ABD ve müttefikleri, Batı karşıtı darbelerin ardından bir dizi Afrika ülkesinden askerlerini çıkarmak zorunda kaldı. Nijer’den ayrılma hazırlıkları yapan ABD birlikleri, son olarak Çad’ı terk etmiş, Fransız güçler de Mali ve Burkina Faso’dan ayrılmıştı.

Diğer yandan Rusya, Afrika ülkeleriyle ilişkilerini güçlendirmek için uzun süredir kıtada girişimlerde bulunuyordu. Mali, son yıllarda Rus paralı asker grubu Wagner’in cihatçılarla savaşmak için oraya konuşlanmasıyla Rusya’nın en yakın Afrika müttefiklerinden biri haline gelmişti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x